Magnijs – svarīgākais uztura bagātinātājs

Magnijs, bisglicināts, citrātsMagnijs, cik tas ir svarīgs cilvēka organismā?

Magnijs ir vitāli svarīgs minerāls, kas nepieciešams cilvēka organismam, lai nodrošinātu tā optimālu darbību. Tas iesaistās vairāk nekā 300 bioķīmiskajos procesos mūsu ķermenī, tostarp proteīnu sintēzē, muskuļu un nervu funkciju regulēšanā, kā arī glikozes un insulīna metabolisma uzturēšanā. Bez pietiekama magnija daudzuma organismā, mēs varētu saskarties ar dažādiem veselības traucējumiem, sākot no hroniskas noguruma un muskuļu krampjiem līdz sirds ritma traucējumiem un paaugstinātam asinsspiedienam.

Magnija nozīme nervu sistēmā ir īpaši svarīga. Tas palīdz regulēt nervu impulsu pārraidi, kas ir būtiski svarīgi, lai uzturētu mūsu ķermeņa relaksācijas un aktivizācijas stāvokļu līdzsvaru. Tādējādi magnijs var palīdzēt mazināt trauksmi, uzlabot miega kvalitāti un samazināt stresa ietekmi.

Turklāt magnijs ir svarīgs arī kaulu veselībai. Tas veicina kalcija absorbciju, kas ir būtisks elements kaulu blīvuma un izturības nodrošināšanai. Tādēļ regulāra magnija uzņemšana var palīdzēt novērst osteoporozes attīstību.

Kā uzņemt nepieciešamo magnija daudzumu ikdienā?

Tā kā mūsdienu diētas bieži vien nesniedz pietiekamu magnija daudzumu, ir svarīgi pievērst uzmanību savam uzturam vai apsvērt magnija bagātinātāju lietošanu, lai nodrošinātu šī svarīgā minerāla pietiekamu uzņemšanu. Apskatīsim, kādas ir iespējas uzņemt magniju pietiekamā daudzumā un  kādi pārtikas produkti ir bagāti ar magniju un kādēļ tos vajadzētu iekļaut savā ikdienas ēdienkartē.

Lai nodrošinātu magnija pietiekamu uzņemšanu, ir svarīgi zināt, cik daudz magnija ikdienā ir nepieciešams. Šis daudzums var atšķirties atkarībā no vecuma, dzimuma un veselības stāvokļa. Piemēram, pieaugušiem vīriešiem ieteicamā dienas deva ir aptuveni 400–420 mg, savukārt sievietēm — 310–320 mg. Grūtniecības laikā šī vajadzība palielinās līdz 350–360 mg dienā.

Bērniem un pusaudžiem magnija vajadzības arī atšķiras. Piemēram, bērniem vecumā no 4 līdz 8 gadiem ieteicams uzņemt apmēram 130 mg magnija dienā, savukārt pusaudžiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem — jau 410 mg vīriešiem un 360 mg sievietēm. Šie skaitļi parāda, cik svarīgi ir nodrošināt, ka jauniešu uzturs ir bagāts ar magniju, lai atbalstītu viņu straujo augšanu un organisma attīstību.

Magnija uztura bagātinātāji

Lai efektīvi palielinātu magnija uzņemšanu, ieteicams iekļaut savā ēdienkartē dažādus magnija avotus. Labi magnija avoti ir zaļie lapu dārzeņi, piemēram, spināti, rieksti un sēklas, piemēram, mandeles un saulespuķu sēklas, pilngraudu produkti, zivis un avokado.

Mūsdienās, straujais dzīves temps un pārtikas industrializācija bieži vien padara mūsu ēdienkartes mazāk bagātu ar nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām. Daudzi no mums  izvēlas ātri pagatavojamus, bet ne vienmēr uzturvielu ziņā bagātus ēdienus, kas nespēj pilnībā nodrošināt mūsu ķermeņa vajadzības. Tāpēc uztura speciālisti un veselības aprūpes profesionāļi iesaka papildināt ikdienas uzturu ar uztura bagātinātājiem, lai nodrošinātu visu nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu.

Magnija bagātinātāju izvēle ir ļoti plaša, bet īpaši efektīvas un labi uzsūcas tādas formas kā magnija bisglicināts un magnija citrāts.

Populārākās magnija formas

Magnija bisglicināts ir magnija forma, kas saistīta ar glicīnu — aminoskābi, kas veicina magnija labāku uzsūkšanos organismā. Glicīns palīdz magnijam vieglāk iekļūt šūnu membrānās, kas nodrošina efektīvāku minerālvielas izmantojumu. Tā kā šī savienojuma molekulā ir iekļauta aminoskābe, magnija bisglicināts nerada kuņģa kairinājumu, kas var rasties lietojot citus magnija savienojumus. Tas padara magnija bisglicinātu par īpaši piemērotu izvēli cilvēkiem ar jutīgu kuņģi vai tiem, kas cieš no gremošanas traucējumiem.

Magnija citrāts ir vēl viena populāra magnija forma, kas ir saistīta ar citronskābi. Šī savienojuma priekšrocība ir tā, ka tas nodrošina ātru un efektīvu magnija uzsūkšanos. Magnija citrāts ir īpaši noderīgs tā spējas pēc uzsūkšanās organismā veicināt šķidruma pārvietošanu no audiem uz zarnu traktu, kas var palīdzēt arī regulēt zarnu satura kustību. Tāpēc magnija citrāts bieži tiek izmantots ne tikai kā magnija avots, bet arī kā palīglīdzeklis aizcietējumu mazināšanai.

Šīs divas magnija formas, kā arī to spēju efektīvi papildināt magnija līmeni organismā, ir ļoti ieteicamas ikdienas uztura bagātināšanai. Tādējādi, pievēršot uzmanību savai uztura kvalitātei un atbilstoši izvēloties uztura bagātinātājus, iespējams uzlabot gan savu kopējo veselību, gan dzīves kvalitāti.

 

Scroll to Top